<b>365</b> Idealnych dni <br />z <b>memo calendars & notes</b> <b>Jakość</b><br />warta zanotowania!

słownik memo calendars

Przedstawiamy Państwu Słownik Memo Calendars, zawierający najpopularniejsze terminy poligraficzne, stosowane przy produkcji kalendarzy i notesów. Wierzymy, że ułatwi on Państwu zapoznanie się z naszą ofertą oraz pomoże w doborze wszystkich indywidualnych elementów zamawianych u nas kalendarzy i notesów.

Specjalnie dla Państwa jesteśmy w stanie zaprojektować każdy element oferowanych przez nas produktów. Począwszy od okładki, przez layout środków, aż po najdrobniejsze detale, jak wygląd tasiemki czy dobór fontu w numerze strony.

Mamy nadzieję, że niniejszy słownik sprawi, że Państwa wymarzony, w pełni spersonalizowany kalendarz lub notes Memo, będzie nie tylko wyjątkowo praktyczny i poręczny, ale również atrakcyjny.

Niech zachwyca z każdej strony!

Pobierz plik pdf

Apla

płaszczyzna zadrukowana jednolitą barwą o pełnym nasyceniu. Wykonywana np. na plecach kalendarzy trójdzielnych. Apla pozwala na zastosowanie druku w kontrze (np. biały tekst na ciemnym tle).

Big

rowek wciśnięty w miejscu zgięcia kartonu lub tektury, część maszyny introligatorskiej służąca do wyciskania rowków w kartonie. Patrz też hasło „bigowanie”.

Bigowanie

to odciskanie (wgniatanie) rowków w papierze lub kartonie. Ma na celu ułatwienie złamywania (zaginania) materiału. Stosowane m.in. w kalendarzach trójdzielnych (bigi wykonane na podkładzie kartonowym pozwalają na złożenie całego kalendarza do formatu główki).

Biuwar

zwany też planerem lub podkładem biurkowym. Kalendarz przeznaczony do położenia na biurku. Składa się z jednostronnie zadrukowanych kartek sklejonych w blok. Zwykle na każdej kartce znajduje się plan tygodnia, miejsce na notatki oraz skrócone kalendarium całego roku. Specjalnie dla Państwa możemy przygotować biuwar w dowolnym formacie z w pełni autorską oprawą graficzna, spersonalizowaną pod Państwa potrzeby.

Najczęściej spotykane biuwary mają ilość kartek zbliżoną do ilości tygodni w roku oraz format A3, B3, A2 lub B2.

Blok

w kalendarzach książkowych blok (wkład) składa się z zebranych wg kolejności arkuszy, przyciętych i połączonych (najczęściej zszytych) w legi. W tej formie blok jest gotowy do oprawienia. Specjalnie dla Państwa możemy przygotować cały kalendarz oraz notes z dowolnymi blokami i okładką, w pełni autorską.

Chamois

rodzaj papieru o kremowym odcieniu często stosowany w produkcji bloków do kalendarzy książkowych. Uważany za bardziej elegancki niż papier biały offsetowy. Jest od niego również droższy i podnosi cenę całego kalendarza. Wybierając kalendarze z blokiem drukowanym na papierze chamois należy zwrócić uwagę na gramaturę oraz przezroczystość papieru – z pozoru bardzo efektowne delikatne kartki kalendarza
mogą okazać się mało praktyczne (zapisywane na kartkach teksty mogą przebijać na drugą stronę kartki). Jeżeli rozważają Państwo użycie takiego papieru, nasi specjaliści doradzą najbardziej optymalne rozwiązanie, zarówno pod względem kosztów jak i finalnego efektu.

DPI

liczba kropek lub punktów na cal. Polskim odpowiednikiem tego terminu jest rozdzielczość. Wartość Dpi jest jedną z najczęściej stosowanych informacji, niezbędną do przygotowania różnego rodzajów materiałów do druku. Im wyższa rozdzielczość tym dany materiał zawierać będzie więcej szczegółów, czyli jakość i ostrość, np. zdjęcia, będzie wyższa.

Falc

(złam) miejsce zagięcia arkusza papieru techniką falcowania.

Falcowanie

inaczej złamywanie – jedno- lub wielokrotne składanie arkusza papieru, czystego lub zadrukowanego, na pół (najczęściej) lub w dowolnych innych proporcjach, na różne sposoby (w różnych kierunkach), w celu osiągnięcia docelowego formatu i liczby stron składki. Np. trzykrotne złożenie na pół arkusza daje składkę szesnastostronicową. Każde miejsce zaginania arkusza to falc (złam) i po złożeniu tworzy nową krawędź.

Maszyna do falcowania to: falcerka czyli złamywarka (niepoprawnie falcarka lub falcówka).

W maszynach drukarskich, w których realizowany jest druk nie z arkuszy, tylko z wstęgi odwijanej z rol papieru, na końcu ciągu produkcyjnego ustawiony jest złamywak (tzw. falcaparat) którego rolą jest odcinanie fragmentów zadrukowanej wstęgi i takie ich składanie, aby w efekcie otrzymać pojedyncze egzemplarze gotowego "użytku".
Terminu falcowanie (i pokrewnych) używa się częściej niż złamywanie. Ten drugi jest terminem oficjalnym.

Kaszerowanie

oklejanie cienkim papierem (najczęściej zadrukowanym) grubszego papieru, kartonu, tektury falistej itp. Ten sposób uszlachetnienia służy celom dekoracyjnym lub technologicznym, pozwala zwiększyć wytrzymałość wyrobu poligraficznego oraz zmienić strukturę jego powierzchni.

Stosowany m.in. w produkcji główek do kalendarzy jedno- oraz trójdzielnych. Główki (zdjęcia) mogą być płaskie, czyli drukowane bezpośrednio na papierze lub kartonie stanowiącym jednocześnie podkład kalendarza, lub kaszerowane, czyli produkowane z wykorzystaniem kartonowej przekładki, na której oklejany jest arkusz zadrukowanego papieru.

Listwowanie

w kalendarzach plakatowych polega na oprawieniu górnej i dolnej krawędzi arkusza w listwy metalowe, rzadziej plastikowe. Stosowane dla usztywnienia powierzchni arkusza oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ze względów ekonomicznych najbardziej popularne są listwy metalowe w kolorze srebrnym, z otworem wykonanym po środku górnej listwy, umożliwiającym zawieszenie kalendarza.

Zdecydowanie bardziej eleganckim i praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie zawieszki trójkątnej zamiast otworu (zawieszka nie powoduje załamania listwy po powieszeniu kalendarza). W swoich projektach proponujemy również szereg innych, niestandardowych rozwiązań, które chętnie uwzględnimy, opracowując projekt specjalnie pod Państwa markę i oczekiwania.

Na spad

wyrażenie w potocznym języku drukarskim, oznaczające sposób umieszczenia zdjęcia (lub innego elementu) na kolumnie: na jednym z czterech marginesów z przesunięciem aż do brzegu. To nic innego jak wyeliminowanie marginesów, by grafika pokrywała stronę aż po jej brzeg.

Papier kredowany

papier pokryty warstwą masy zawierającej kaolin, nadający arkuszowi bardzo dużą gładkość, stosowany do wydawnictw artystycznych oraz obwolut i etykiet we wszystkich technikach drukarskich. Prezentuje się bardzo elegancko. Ma wiele rodzajów grubości. Nasi specjaliści chętnie zaprezentują Państwu próbki każdego, dobieranego do projektu, papieru.

Perforacja

są to symetrycznie wykonane otwory w materiale umieszczone wzdłuż wytyczonej linii (prostej lub wzdłuż konturów dowolnego innego kształtu), służące do dokonywania mechanicznego przesuwu arkusza lub do oderwania fragmentu arkusza wzdłuż określonej linii.

W kalendarzach (np. ściennych wieloplanszowych) perforacja bywa stosowana w celu ułatwienia wyrywania kolejnych kartek.

W kalendarzach książkowych perforacja jest szeregiem dziurek ciasno ułożonych po linii łuku, zazwyczaj w dolnym zewnętrznym narożniku kalendarza. Tak wykonana perforacja ułatwia wyrywanie narożników kolejnych kartek, co służy zaznaczeniu określonych miejsc w kalendarzu, w celu szybkiego znalezienia kartki z bieżącą informacją.

Przeszycie

w kalendarzach książkowych jest to łączenie dwóch części okleiny lub skóry, z której wykonana jest okładka kalendarza. Części okleiny lub skóry są klejone, natomiast przeszycie zapewnia dodatkowe wzmocnienie łączenia oraz efekt estetyczny. wzmocnienie okładki oraz dodatkowy efekt estetyczny.

Registry

to wycięcia na krawędziach bloku, służące do szybkiego znalezienia bieżącego miesiąca. Często pola pod wyciętym registrem są zadrukowane i opatrzone nazwą lub numerem miesiąca. Są dwa rodzaje registrów: panoramiczne i otwarte. Panoramiczne są domknięte z obu stron i wcinają się w blok tylko od jednego brzegu. Otwarte dochodzą do końca przynajmniej dwóch brzegów bloku.

Spad drukarski

obszar druku, który wychodzi poza krawędź zasadniczej publikacji. Zachowanie w projekcie graficznym zalecanego marginesu nie gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza.

Sztancowanie wykrawanie

sporządzanie wykrojów do opakowań z papieru, kartonu, tektury lub blachy za pomocą sztanc (wykrojników).

Tasiemka

elegancka i praktyczna forma zakładki w formie tasiemki, która umożliwia zaznaczenie stron, które w każdej chwili chce się szybko odnaleźć. Wykonywana z różnego rodzaju materiałów, może występować w wielu kolorach i formatach.

Tłoczenie folią

dzięki tej technice możemy zamieszczać na przygotowywanych materiałach znaki i napisy wykonane z folii w dowolnym kolorze, także złotym i srebrnym, uzyskując bardzo efektowne i eleganckie formy, które skutecznie przyciągają uwagę.

Tłoczenie suche

proces podobny do złocenia, jednak bez użycia folii. Dzięki tej technice można uzyskać na podłożu efekt bardzo plastycznych płaskorzeźb. Istnieją dwa podstawowe tłoczenia, wklęsłe i wypukłe. Łącząc je z innymi technikami uszlachetniania jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowe efekty wizualne.

Wklejka

w kalendarzach książkowych jest to dodatkowa kartka (2-stronicowa lub falcowana 4-stronicowa) wklejana w blok kalendarza. Może być zadrukowana na wszystkich lub tylko na niektórych stronach. Wklejka mocowana jest w bloku klejem łączącym ostatnią stronę wklejki z kolejną stroną kalendarza. Projektując wklejkę należy uwzględnić na jej ostatniej stronie miejsce klejenia (ok. 5-10 mm od brzegu kartki).

Wyklejka introligatorska

(forzac) podwójna karta mocnego papieru jedną połową przyklejona do wewnętrznej strony okładki w celu wzmocnienia połączenia okładki z blokiem książki oraz w celach zdobniczych.

Wykrojnik

narzędzie do wycinania określonego kształtu z arkusza zazwyczaj zadrukowanego – płaszczyzna z trwale umocowanymi ostrzami jest przyciskana do zadrukowanego papieru i jednym uderzeniem wycina z arkusza cały złożony wzór np. siatkę pudełka. Często listwom tnącym (noże tnące, noże sztancujące) towarzyszą listwy bigujące (bigi), a czasami listwy perforujące (noże perforujące).

Źródła pomocnicze


  • Akademicki słownik marketingu Warszawskiej Szkoły Reklamy [Online:  www.szkolareklamy.pl, 27.03.2010].
  • Chaberska-Pluta G., Słownik terminów - kalendarze reklamowe, Katowice 2010
  • Edica.pl
  • Kalisz B. (oprac.), Słownik wydawcy, Wydawnictwo Techniczno–Naukowe, Warszawa 1997.
  • Wikipedia.pl

 

Kontakt